Dlaczego warto podpisywać fakury


podpisana faktura VATJeśli wykonałeś usługę i wydałeś fakturę, bezwzględnie oczekuj jej podpisania. Im szybciej wykształcisz w swojej firmie taką praktykę, tym lżejszą ręką opędzisz się od potencjalną kłopotów. Czasami zdarza się, że w trakcie prowadzenia swojej działalności natkniesz się na nierzetelnego kontrahenta. Na początku będą małe przypomnienia mu o płatności, telefony, maile. Ale w pewnym momencie miara się przebierze. Szukasz wtedy ochrony swoich praw w sądzie. Możesz wtedy założyć sprawę - jeśli masz podpisaną fakturę to praktycznie masz już z górki. Odpowiada za to art. 485 § 2 k.p.c.
Art. 485. k.p.c. § 1. Sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu:
1) dokumentem urzędowym;
2) zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem;
3) wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu;
4) zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i niezapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.
Jeśli mamy podpisaną fakturę możemy ją złożyć w postępowaniu nakazowym. Przewagą postępowania nakazowego od zwykłego postępowania jest to:
  1. że sprawa może się odbyć, bez Twojej wizyty w Sądzie. Sąd po złożeniu pozwu w postępowaniu nakazowym wydaje Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, który doręcza Tobie i dłużnikowi. Praktycznie bez konieczności wizytowania Sądu.
  2. Opłata od założenia sprawy w Sądzie (opłata sądowa) jest dużo niższa. W postępowaniu zwykłym trzeba uiścić opłatę sądową w wysokości 5% tego czego dochodzisz. Czyli np. dochodzisz 10 000 zł x 5% to zapłacisz 500 zł opłaty sądowej. W postępowaniu nakazowym zapłacisz tylko ¼ z opłaty podstawowej, czyli (10 000 x 5%) / 4 = 125 zł. Tyle zapłacisz dochodząc kwoty 10 000 zł w postępowaniu nakazowym. Jedną rzecz którą musisz wiedzieć, opłata sądowa nie może być niższa niż 30 zł, wówczas wpłacasz 30 zł. A jeśli przy opłacie sądowej wychodzą Ci grosze, zaokrąglasz je do pełnego złotego.
  3. W postępowaniu nakazowym dłużnik, żeby wnieść środek zaskarżenia tj. Zarzuty od doręczonego Nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, musi uiścić ¾ pozostałej opłat.
Dlatego warto, oczekiwać od swoich kontrahentów podpisania faktury, zawsze. Do jakiego byście się prawnika, nie udali jeśli mu powiecie, że macie podpisaną fakturę powie Wam, że jesteście w domu.

skontaktuj sie z nami - pomagamy zawodowo

ocenaocenaocenaocenaocena (5.0) czytajCzytaj więcej na blogu  czas Opublikowano: 2019-05-15

Odszkodowanie
Wygrywamy dla naszych klientów wysokie odszkodowania


Uzyskaj wysokie odszkodowanie. Ubezpieczyciel zanizył szkodę? Czujesz się niezadowolony?
Zajrzyj tu.