Skuteczne doręczenie (wyślij pocztą)


potwierdzenie nadania wzór
Skuteczne doręczenie - aby nasze wezwanie było skuteczne, musi oprócz dobrego zredagowania być odpowiednio doręczone. Doręczenie ma bardzo istotny skutek prawny. Doręczyć możemy osobiście pod warunkiem, że na naszej kopii wezwania uzyskamy datę i podpis adresata. W praktyce jednak, biorąc pod uwagę negatywną otoczkę, lepiej zaoszczędzić sobie stresujących sytuacji i nadać wezwanie u uznanego operatora pocztowego np. Poczty Polskiej. Nadanie takie nie może być dokonane listem zwykłym, ponieważ z takiego nadania nie pozostaje nam żadne potwierdzenie i nie wiemy w jakiej dacie zostałoodebrane. Wezwanie do zapłaty dla dobrego skutku powinno być nadane co najmniej za potwierdzeniem nadania (5.20 zł) bądź za potwierdzeniem odbioru (7.80 zł). Różnica oprócz ceny w tych nadaniach jest taka, że w tym pierwszym na poczcie na widniejącymobok potwierdzeniu nadania dostaniemy stempel pocztowy kiedy zostało złożone w Urzędzie Pocztowym. Zaś w drugim przypadku, kilka dni po nadaniu, listonosz wręczy nam karteczkę z podpisem odebrania przez adresat. Takie bądź takie potwierdzenienależy zarchiwizować, najlepiej od razu spiąć z zostawioną dla nas kopią wezwania.

Skuteczne doręczenie, przykład: W dniu 1 maja 2018 r. w urzędzie pocztowym zostało nadane pismo. Skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 5 maja 2018 r. Termin w wezwaniu został ustalony na 7 dniowy, liczony od daty odebrania pisma. Odsetki będzie można naliczać po dniu 12 maja 2018 r. tj. od daty 13 maja 2018 r.

Prawnik radzi (skuteczne doręczenie):

Rada #1: optymalnym rozwiązaniem jest nadać wezwanie za potwierdzeniem nadania, bowiem na karteczce (jak wyżej) potwierdzenia nadania pracownik z poczty nakleja numer rejestrowy przesyłki. Wpisując ten numer przesyłki na stronie śledzenia przesyłek, możemy uzyskać informacje kiedy wezwanie zostało doręczone.

Rada #2: jeśli przesyłka nie zostanie podjęta przez adresata w terminie dwóch tygodni (podwójne awizo 7-dniowe), uważa się, że adresat zapoznał się z treścią pisma. Wówczas termin wyznaczony w wezwaniu dolicza się do ostatniego dnia w którym adresat mógł podjąć pismo z urzędu pocztowego, jest to tzw. fikcja prawna doręczenienia.

ocenaocenaocenaocenaocena (5.0) czytajCzytaj więcej na blogu  czas Opublikowano: 2019-05-15

Odszkodowanie
Wygrywamy dla naszych klientów wysokie odszkodowania


Uzyskaj wysokie odszkodowanie. Ubezpieczyciel zanizył szkodę? Czujesz się niezadowolony?
Zajrzyj tu.