banner
Skuteczne doręczenie (wyślij pocztą)

potwierdzenie nadania wzórSkuteczne doręczenie - aby nasze wezwanie było skuteczne, musi oprócz dobrego zredagowania być odpowiednio doręczone. Doręczenie ma bardzo istotny skutek prawny. Doręczyć możemy osobiście, pod warunkiem, że na naszej kopii wezwania uzyskamy datę i podpis adresata. W praktyce jednak, biorąc pod uwagę negatywną otoczkę, lepiej zaoszczędzić sobie stresujących sytuacji i nadać wezwanie u uznanego operatora pocztowego np. Poczty Polskiej. Nadanie takie nie może być dokonane listem zwykłym, bowiem z takiego nadania nie pozostaje nam żadne potwierdzenie i w sumie nie wiemy w jakiej dacie zostało odebrane. Wezwanie do zapłaty dla dobrego skutku powinno być nadane co najmniej za potwierdzeniem nadania (4.20 zł) bądź za potwierdzeniem odbioru (5.20 zł). Różnica w tych nadaniach jest taka, że w tym pierwszym na poczcie na widniejącym obok potwierdzeniu nadania dostaniemy stempel pocztowy kiedy zostało złożone w Urzędzie Pocztowym. Zaś w drugim przypadku, kilka dni po nadaniu, listonosz wręczy nam karteczkę z podpisem odebrania przez adresat. Takie bądź takie potwierdzenie należy zarchiwizować, najlepiej od razu spiąć z zostawioną dla nas kopią wezwania.

Skuteczne doręczenie, przykład: W dniu 1 maja 2015 r. w urzędzie pocztowym zostało nadane pismo, skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 5 maja 2015 r., termin w wezwaniu został ustalony na 7 dniowy, liczony od daty odebrania pisma. Odsetki ustawowe/umowne będzie można naliczać po dniu 12 maja 2015 r. tj. od dnia 13 maja 2015 r.

Prawnik radzi (skuteczne doręczenie):

Rada #1: optymalnym rozwiązaniem jest nadać wezwanie za potwierdzeniem nadania, bowiem na karteczce (jak wyżej) potwierdzenia nadania pracownik z poczty nakleja numer przesyłki. Wpisując ten numer przesyłki na stronie śledzenia przesyłek, możemy uzyskać informacje kiedy wezwanie zostało doręczone.

Rada #2: jeśli przesyłka nie zostanie podjęta przez adresata, w terminie dwóch tygodni (podwójne awizo 7-dniowe), prawnie uważa się, że tak jakby adresat zapoznał się z treścią pisma. Wówczas termin wyznaczony w wezwaniu dolicza się do ostatniego dnia w którym adresat mógł podjąć pismo z urzędu pocztowego, tzw. fikcja prawna skutecznego doręczenienia.