Weksel in blanco


Ustawa o prawie wekslowym w art. 10 m贸wi o „wekslu, niezupe艂ny w chwili wystawienia” - potocznie i wprost w ustawie w art. 103 zwanym, wekslem in blanco. Cho膰 ustawa wprost nie podaje definicji legalnej weksla in blanco, to jego zastosowanie mo偶na wykoncypowa膰 na podstawie lektury samej ustawy. Po pierwsze wskaza膰 nale偶y, 偶e weksel in blanco musi co do zasady spe艂nia膰 warunki przywidziane dla samego weksla (art. 101 pr.w.).

Weksel in blanco, nie ma uzupe艂nionych wszystkich element贸w przywidzianych dla weksla, ma jednak przywidziane pola na te uzupe艂nienia, na kt贸re to godzi艂 si臋 sam wystawca weksla. W贸wczas sporz膮dzony dokument, podpisany przez wystawc臋, nie stanowi jeszcze weksla. Z chwil膮 uzupe艂nienia weksla in blanco w spos贸b zgodny z zawartym porozumieniem staje si臋 on wekslem zwyk艂ym. Nie oznacza, to 偶e przy uzupe艂nianiu weksla panuje pe艂na dowolno艣膰, dobrze jest z dokumentem weksla sporz膮dzi膰 porozumienie (okre艣lenie wprost z ustawy), zwane cz臋艣ciej deklaracj膮 wekslow膮, kt贸ra okre艣la zasady uzupe艂nienia weksla. Aby dokument m贸g艂 by膰 uznany za weksel in blanco, musi spe艂nia膰 dwa warunki:

  1. na dokumencie tym musi by膰 umieszczony podpis kt贸regokolwiek z d艂u偶nik贸w wekslowych (wystawcy, akceptanta, por臋czyciela), z艂o偶ony w zamiarze zobowi膮zania si臋 wekslowo;
  2. niezupe艂no艣膰 tre艣ci weksla nie mo偶e by膰 niezamierzona (w przeciwnym wypadku jest to weksel niewa偶ny).
Odszkodowanie
Uzyskaj wysokie odszkodowanie


Ubezpieczyciel zanizy艂 szkod臋?
Czujesz si臋 niezadowolony?
Uzyskaj pomoc