Wezwanie do zapłaty wynagrodzenia wzór doc
wezwanie do zapłaty wynagrodzenia

Wynagrodzenie za pracę – jeden z poczytniejszych artykułów naszego serwisu, jeśli jesteś na tej stronie to pewnie nie dlatego, że Twoje wynagrodzenie jest za duże i nie wiesz co z nim zrobić, ale dlatego że nie otrzymałeś go w odpowiednim terminie. Jak długo czekasz na wynagrodzenie? Czasami jest tak, że jeden dzień opóźnienia robi dużą różnicę w życiu pracownika. A jak tych dni zaczyna robić się coraz więcej, to pojawia się rozgoryczenie. Z początku małe przypominanie, naciskanie na szefostwo, później pojawia się kilka cierpkich zdań, a na samym końcu zwykle jest zerwanie kontaktu ze strony pracodawcy.

Jedna z maksym łaciński pacta sunt servanta mówi o tym, że umów zawartych należy dotrzymać. Umawiając się z pracodawcą na pracę, najważniejszym pytaniem ze strony pracownika jest za ile będzie pracować.Oba te rozwiązania mają na celu zdyscyplinowanie pracodawcy, ale w praktyce ukaranie pracodawcy karą finansową na rzecz Skarbu Państwa, nie jest dla pracownika rozwiązaniem które w rzeczywistości zaspokoi jego interes. Jeśli chodzi o Państwową Inspekcję Pracy, to czas zanim przystąpi do działań, może być znacznie dłuższy aniżeli się wydaje. Finalny rezultat pracy PIP może stwierdzać uchybienie, ale nic poza tym.

Tym od czego powinniśmy zacząć, jest sporządzenie wezwania do zapłaty i doręczenia go do pracodawcy. Doręczenie może odbyć się osobiście, pod warunkiem, że osoba przyjmująca podpisze się na nim wraz z umieszczeniem daty. Praktyczniejszym rozwiązaniem jest wysłanie go Pocztą Polską za potwierdzeniem nadania. Część klientów w tym momencie wspomina, że przecież oni wzywali pracodawcę podczas rozmowy czy telefonicznie, albo e-mailem. Prawnie te formy są bezwartościowe. Po sporządzeniu wezwania i poprawnym nadaniu, go mamy bezsporny dowód, że w sposób oficjalny wystąpiliśmy do pracodawcy o zaległe wynagrodzenie. Poniżej zamieszczamy wzory takiego wezwania:


 

W przypadku kiedy bezskutecznie upłynie wyznaczony dodatkowy termin wyznaczony w wezwaniu, nic straconego. Postępowanie przedsądowe zostało zrealizowane i do jakiego prawnika by Państwo nie poszli, to już 1/3 pracy o odzyskanie jest już wykonana. To czym trzeba dysponować to treść wezwania i pocztowe potwierdzenie nadania. Należy też wspomnieć, że za każdy dzień opóźnienia należą się odsetki ustawowe za opóźnienie. Jeśli masz problem z odzyskaniem należności a nie chciałbyś ponosić kosztów sądowych, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.skontaktuj sie z nami - pomagamy zawodowo

ocenaocenaocenaocenaocena (5.0) czytajCzytaj więcejczas Opublikowano: 2018-10-15