Wezwanie do zapłaty wynagrodzenia za pracę wzór


wezwanie do zapłaty wynagrodzenia

Wynagrodzenie za pracę – jeden z poczytniejszych artykułów naszego serwisu, jeśli jesteś na tej stronie to pewnie nie dlatego, że Twoje wynagrodzenie jest za duże i nie wiesz co z nim zrobić, ale dlatego że nie otrzymałeś go w odpowiednim terminie. Jak długo czekasz na wynagrodzenie? Czasami jest tak, że jeden dzień opóźnienia robi dużą różnicę w życiu pracownika. A jak tych dni zaczyna robić się coraz więcej, to pojawia się rozgoryczenie. Z początku małe przypominanie, naciskanie, później pojawia się kilka ostrzejszych zdań do szefostwa, a na samym końcu zwykle jest brak kontaktu ze strony pracodawcy.

Jedna z maksym łaciński pacta sunt servanta mówi o tym, że umów zawartych należy dotrzymać. Umawiając się z pracodawcą na pracę, najważniejszym pytaniem ze strony pracownika jest za ile będzie pracować. W przypadku braku wynagrodzenia, pracownik zaczyna szukać obrony swoich praw w instytucjach Państwowych:Oba te rozwiązania mają na celu zdyscyplinowanie pracodawcy, ale w praktyce ukaranie pracodawcy karą finansową na rzecz Skarbu Państwa, nie jest dla pracownika rozwiązaniem które w rzeczywistości zaspokoi jego interes. Jeśli chodzi o Państwową Inspekcję Pracy to czas zanim przystąpi do działań może być znacznie dłuższy aniżeli się wydaje. Finalny rezultat pracy PIP może stwierdzać uchybienie, ale nic poza tym.

Tym od czego powinniśmy zacząć, jest sporządzenie wezwania do zapłaty i doręczenia go do pracodawcy. Doręczenie może odbyć się osobiście, pod warunkiem, że osoba przyjmująca podpisze się na nim wraz z umieszczeniem daty. Praktyczniejszym rozwiązaniem jest wysłanie go Pocztą Polską za potwierdzeniem nadania. Część klientów w tym momencie wspomina, że przecież oni wzywali pracodawcę podczas rozmowy czy telefonicznie, sms'em lub e-mailem. Prawnie te formy są bezwartościowe. Po sporządzeniu wezwania i poprawnym nadaniu, go mamy bezsporny dowód, że w sposób oficjalny wystąpiliśmy do pracodawcy o zaległe wynagrodzenie.

Poniżej zamieszczamy wzory takiego wezwania:
 
W przypadku kiedy bezskutecznie upłynie wyznaczony dodatkowy termin wyznaczony w wezwaniu, nic straconego. Jeśli pracodawca w dalszym ciągu zalega Ci wynagrodzenie - daj znam znać. Na pocieszenie możemy dodać, że wywalczamy oprócz należnego wynagrodzenia odsetki ustawowe za opóźnienie, za każdy dzień kiedy oczekiwali Państwo na wynagrodzenie. Jeśli masz problem z odzyskaniem należności a nie chciałbyś ponosić kosztów sądowych, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.skontaktuj sie z nami - pomagamy zawodowo

ocenaocenaocenaocenaocena (5.0) czytajCzytaj więcej na blogu  czas Opublikowano: 2019-05-15

Odszkodowanie
Wygrywamy dla naszych klientów wysokie odszkodowania


Uzyskaj wysokie odszkodowanie. Ubezpieczyciel zanizył szkodę? Czujesz się niezadowolony?
Zajrzyj tu.