Uzyskaj wysokie odszkodowanie. Ubezpieczyciel zanizył szkodę? Czujesz się niezadowolony?
Zajrzyj tu.
Wymagalność


Wymagalność w orzecznictwie: Wymagalność wiąże się z prawną możliwością skutecznego żądania świadczenia przez wierzyciela. Od wymagalności należy odróżnić termin spełnienia świadczenia, inaczej regulowany dla zobowiązań terminowych (art. 457, 458 k.c.), inaczej dla zobowiązań nieterminowych (art. 455 k.c.), przy czym jego charakter ma oczywiście wpływ na kształtowanie się wymagalności, a także na opóźnienie i przedawnienie - orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 3 października 2014 r.sygn. akt I ACa 341/14.
Prawnik radzi - wymagalność:
Rada #1: Wraz z pierwszym dniem po dniu na wyznaczoną zapłatę, rozpoczyna się bieg terminu przedawnienia roszczenia. Co do zasady jest to termin 3 letni. Po upływie tego terminu, roszczenie nadal istnieje, jednakże dłużnik może skutecznie bronić się przed sądem podnosząc przedawnienie roszczenia. Przerwanie biegu przedawniania możliwe jest na trzy sposoby, poprzez wniesienie sprawy do sądu lub jeżeli dłużnik bezpośrednio uznana długu (uznanie właściwe) lub pośrednio uzna swoje zobowiązania finansowe wobec wierzyciela np. gdy odpowiadając na wezwanie poprosi o rozłożenie długu na raty (prawnie określane uznaniem długu niewłaściwym).
Rada #2: Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego (art. 115 K.c.). Dniami ustawowo wolnymi od pracy są wszystkie: niedziele oraz 1 stycznia, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja, 3 maja, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada, 25 grudnia, 26 grudnia. Wynika to z ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. nr 4, poz. 28 ze zm.). Nie wymienia ona sobót. Na gruncie przepisów prawa cywilnego sobót nie traktuje się jako dni wolnych od pracy, które powodowałyby przesunięcie terminu.
Rada #3: W przypadku gdy wystawiamy fakturę, zawsze dbajmy o to, żeby dłużnik się na niej podpisał. Jest to bardzo cenna i prosta rada, która w przyszłości w przypadku ewentualnego dochodzenia roszczenia przed sądem, sprawia że postępowanie jest dużo tańsze i szybsze.
(5.0)
Czytaj więcej na blogu
Opublikowano: 2019-01-29